Munalabor TÜ Chemicumis

3. oktoobril käisid 7.-8. klassi õpilased Tartu Ülikooli Chemicumi munalaboris ning said seal end tunda tõeliste teadlastena!


Enne laborisse astumist saadi selga valged kitlid ning seejärel tutvustati neile nende töövahendeid, millega tegutsema asutakse. Mis eriti tore, kõik said omal nahal kogeda, kuidas teadlased töötavad, kuidas katset ette valmistatakse, kuidas andmeid ja saadud tulemusi kirja pannakse ning kui oluline on täpsus teadlase töös. Kõige keerulisemaks paistis kujunevat katsete ettevalmistus, kus tuli munavalge munakollasest eraldada.
Kokku viidi läbi 5 katset: muna ja muna osade andmete määramine, süsinikdioksiidi saamine munakoortest ja tõestamine lubjaveega, katioonide määramine munakoores leekreaktsiooniga, munakoore lagundamine kuumutamisel ning valguproovide ja munavalge lahuse valgusisalduse määramine. Ilmselt kõige rohkem elamusi pakkus leekreaktsiooni läbiviimine, kus sai näha tõelist silmailu vaadeldes erinevate ainete põlemisel tekkivaid värve.
Kõikide katsete puhul rõhutati turvalisuse ja ohutu käitumise olulisust ning oli tore näha, kuidas õpilased usinalt kaasa töötasid, uurisid ning kes missuguse katse juures tõelise ahhaa-elamuse sai.

Tagasiteel sai kuulda, et õppekäik oli õpilastele põnev ja huvitekitav ning jääb öelda vaid-

KOHTUME LABORIS!

 

õp Hedy Saar